
Kościół w Gołębiu, maj 2019.
Siedemnastowieczny kościół w Gołębiu stanowi niepowtarzalne połączenie żywej, nieotynkowanej, pełnej pęknięć i wgłębień cegły z jasnym odcieniem piaskowca w obramowaniach okien, portalach, gzymsach i attykach. Dawniej tego piaskowca było więcej, jasne były całe pilastry, obecnie piaskowiec zdobi jedynie początek i zakończenie półkolumn korynckich, nieznacznie występujących przed lico ściany. Kontrast czerwonej cegły i piaskowca jest unikalny.
Portal boczny kościoła w Gołębiu, dekoracje w piaskowcu, nawiązujące do warsztatu Santi Gucciego, maj 2019.
Półkolista apsyda od wschodu i masyw dwóch wież od zachodu, dach wysoki, dwuspadowy, pierwotnie kryty czerwoną dachówką. Kopuły wież z XIX wieku. Kościół niszczony wylewami Wisły i wojnami, wielokrotnie rabowany przetrwał, dzięki solidnym fundamentom, potężnym łukom i zabiegom renowacyjnym. Apsyda w XVIII wieku została wzmocniona dwiema skarpami, w czasie I wojny światowej spłonął dach na nią, w czasie II wojny spłonął cały dach nad kościołem. Do dziś widoczne są ciemne punkty w ścianach, to pociski, którymi atakowano kościół.
Kościół, widok od strony południowej, Gołąb, maj 2019.
Twoje mury zawsze zimne, solidne, w niektórych miejscach przekraczają grubość 3 metrów. Jesteś świątynią, która nieustannie była, jest i niech będzie, zawsze zachwycającą swoim majestatem. Jesteś jak ktoś z rodziny. Pamiętasz wszystko, patrzyły na ciebie oczy fundatorów, ks. Szymona Grzybowskiego i dzierżawcy Gołębia, Jerzego Ossolińskiego, oczy naszych przodków przychodzących tu z 19 wsi, w XVII wieku należących do tej parafii, przeżywających w twoich murach najważniejsze sakramenty. Jesteś kościołem, który witał i wita nowe życie i kościołem, który żegnał i żegna ludzkie kruche dni, będące zaledwie małą chwilą w porównaniu do twojego starczego wieku, prawie 400 lat.
Cegły pełne bruzd i zadrapań, ubytków, widok od strony południowej, Gołąb, maj 2019.
Twoja cegła jest jak czas, zimna, nieustępliwa, milcząca, przenikająca, ale również kojąca.
Układ krzyżowy cegieł, kościół, Gołąb, maj 2019.