Cegła kościoła w Gołębiu

Kościół w Gołębiu, maj 2019. 

Siedemnastowieczny kościół w Gołębiu stanowi niepowtarzalne połączenie żywej, nieotynkowanej, pełnej pęknięć i wgłębień cegły z jasnym odcieniem piaskowca w obramowaniach okien, portalach, gzymsach i attykach. Dawniej tego piaskowca było więcej, jasne były całe pilastry, obecnie piaskowiec zdobi jedynie początek i zakończenie półkolumn korynckich, nieznacznie występujących przed lico ściany. Kontrast czerwonej cegły i piaskowca jest unikalny.

Portal boczny kościoła w Gołębiu, dekoracje w piaskowcu, nawiązujące do warsztatu Santi Gucciego, maj 2019.

Półkolista apsyda od wschodu i masyw dwóch wież od zachodu, dach wysoki, dwuspadowy, pierwotnie kryty czerwoną dachówką. Kopuły wież z XIX wieku. Kościół niszczony wylewami Wisły i wojnami, wielokrotnie rabowany przetrwał, dzięki solidnym fundamentom, potężnym łukom i zabiegom renowacyjnym. Apsyda w XVIII wieku została wzmocniona dwiema skarpami, w czasie I wojny światowej spłonął dach na nią, w czasie II wojny spłonął cały dach nad kościołem. Do dziś widoczne są ciemne punkty w ścianach, to pociski, którymi atakowano kościół.

Kościół, widok od strony południowej, Gołąb, maj 2019.

Twoje mury zawsze zimne, solidne, w niektórych miejscach przekraczają grubość 3 metrów. Jesteś świątynią, która nieustannie była, jest i niech będzie, zawsze zachwycającą swoim majestatem. Jesteś jak ktoś z rodziny. Pamiętasz wszystko, patrzyły na ciebie oczy fundatorów, ks. Szymona Grzybowskiego i dzierżawcy Gołębia, Jerzego Ossolińskiego, oczy naszych przodków przychodzących tu z 19 wsi, w XVII wieku należących do tej parafii, przeżywających w twoich murach najważniejsze sakramenty. Jesteś kościołem, który witał i wita nowe życie i kościołem, który żegnał i żegna ludzkie kruche dni, będące zaledwie małą chwilą w porównaniu do twojego starczego wieku, prawie 400 lat.

Cegły pełne bruzd i zadrapań, ubytków, widok od strony południowej, Gołąb, maj 2019.

Twoja cegła jest jak czas, zimna, nieustępliwa, milcząca, przenikająca, ale również kojąca.

Układ krzyżowy cegieł, kościół, Gołąb, maj 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *