Bonów, źródło zdjęcia tu.
Na dawnych mapach okolic Gołębia widnieją nazwy zapomnianych, małych miejscowości. Sioła te należały do parafii Gołąb, co potwierdzają wpisy metrykalne z XIX wieku. Informacje na temat tych osad znajdują się np. w Słowniku historyczno-geograficznym ziem polskich w średniowieczu. Wioski położone najbliżej Wisły zostały zniszczone w czasie XVIII i XIX-wiecznych powodzi. Wsie, które były to Bonów, Gąsiorków, Gronki, Kamelanka, Kudłów, Oleśniak.
BONÓW
Bardzo mocno zapisał się w pamięci mieszkańców Gołębia. Miejsce, gdzie znajdowała się wieś, jest dobrze znane i odwiedzane przez rodziny pochodzące z Bonowa oraz turystów. Data powstania osady jest trudna do ustalenia, na pewno odnotowano ją w 1781 roku, wieś została wysiedlona w 1936-37 roku. Znajdowały się tu 63 domostwa, w których mieszkało 330 osób, było 6 studni, funkcjonowała szkoła (w mieszkaniu Franciszka Wydry), działały dwa sklepiki, karczma, tartak, stolarnie. Ziemia, jaką uprawiali gospodarze, była piaszczysta i mało urodzajna. Mieszkańcy Bonowa słynęli z uczciwości i pracowitości.
W latach 1935-36 tereny wsi zostały wykupione przez Ministerstwo Spraw Wojskowych i przeznaczone na poligon dla Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W 1936 roku pierwsza grupa gospodarzy z Bonowa osiedliła się w okolicach Siostrzytowa w powiecie lubelskim, nowa osada została nazwana Bonów, obecnie jest to Kolonia Bonów. Rok później pozostali mieszkańcy wsi przesiedlili się w okolice Bychawy w powiecie lubelskim dziś ta miejscowość to Kolonia Bychawka III.
W latach 1959-60 tereny wsi Bonów zostały przekazane Ministerstwu Rolnictwa i Leśnictwa i były stopniowo zalesiane.
Bonów został wspomniany w książce pt: Osady zaginione i o zmienionych nazwach historycznego województwa lubelskiego:
Wieś w parafii Gołąb notowana w 1781 r. Bonow vel Brunow występuje w 1787 r. i 1789 r. Bonów od 1827 r. Około 1936 roku mieszkańców wsi Bonów przeniesiono na grunta Siostrzytowa, gdzie założyli drugą wieś o tej nazwie, gdyż tereny starej wsi zabrano im pod lotnisko (…). Zlikwidowana wieś w okresie międzywojennym leżała na wschód od Gołębia.
Mapa przedstawiająca Bonów w 1808 roku, źródło grafiki tu.
Dzisiaj tereny wsi Bonów wyglądają tak:
Kapliczka wzniesiona w 60. rocznicę wysiedlenia Bonowa i ustawiona na miejscu, gdzie zaczynała się wieś, źródło zdjęcia tu.
Tabliczka znajdująca się na miejscu domu Franciszka Wydry, w którym mieściła się szkoła, źródło zdjęcia tu.
W oddali wiata w Bonowie, źródło zdjęcia tu.
GĄSIORKÓW
Nazwa tej wsi pojawia się w księgach metrykalnych do połowy lat 20. XIX wieku:
(…) w Gąsiorkach wsi do Gminy Borowskiej należącej (…).
Osada została zapisana jako Gąsiorki, Gąsiorków. Wieś znajdowała się w okolicach Borowej i prawdopodobnie została zniszczona przez powódź. Miejscowość ta nie została odnotowana w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.
GRONKI
Wieś położona między Wólką Gołębską a Gołębiem. Tu istniał przewóz wiślany, w XVII wieku wieś liczyła 22 domy, znajdowała się tu karczma należąca do proboszcza gołębskiego. Pod koniec XVIII wieku osada przestała istnieć, prawdopodobnie została zabrana przez Wisłę. W Słowniku historyczno-geograficznym ziem polskich w średniowieczu czytamy:
W 1564 r. zanotowano, iż przy przewozie wiślanym, zwanym Gromkym, „jest nowa osada wolaków”. W ciągu następnych dziesięcioleci przekształciła się ona w samodzielną wieś, notowaną w parafii gołąbskiej. W 1598 r. zapisano ją Gronki, podobnie w 1611 r., zaś w 1603 r. Grunki. W 1664 r. nosiła ona nazwę Gromkowa Wola i miała 22 domy, w 1673 r. już tylko dwa domy, zaś w 1781 r. jedna chałupa i karczma Proboszczowska (Vis. DL 105 807). Z kolei w 1789 r. zanotowano, iż „wieś Wola Gromkowa […] spustoszała i zaginęła”. Później już nie była notowana. Widocznie została zniszczona przez nurt Wisły, leżała bowiem nad tą rzeką.
KAMELANKA
Jedyna informacja o tej wsi pochodzi ze Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich:
wieś, powiat nowoaleksandrysjki, gmina Irena, parafia Gołąb.
Mapa przedstawiająca Gąsiorków i Kamelankę, źródło grafiki tu.
KUDŁÓW
Zapomniana osada położona między Matygami a Borową, niewiele o niej wiadomo, prawdopodobnie istniała do połowy XIX wieku. Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu podaje:
Leżał na północ od Gołębia. Odnotowano go w rejestrze z 1674 r. jako Kudlow, zaś w 1676 r. Kudłow w parafii Gołąb (ZD XV 19a). Jako Kudłow notowany następnie w wizytacjach z l. 1678 (Vis.DL 100 185), 1721 (Vis.KM 20 362), 1781 (Vis.DL 105 807), 1786 (Perth) i w 1787 (SLDK 445). Na mapie z 1801 (Hld sect 149) widnieje Kudluw opisany „mit Borowi” (z Borową). W trzydziestych latach XIX w. widnieje jeszcze na mapie na południe od Dęblina (TK). Zniknął w połowie XIX w. zapewne zniszczony przez Wisłę.
Mapa przedstawiająca Kudłów, źródło grafiki tu.
Mapa z 1850 roku, przedstawiająca wsie Kudłów i Kamelanka (jako Kamalionka), źródło grafiki tu.
OLEŚNIAK
Obecnie to nazwa łąki, lasu gdzieś między Gołębiem a Wólką Gołębską, w XIX wieku istniała tam mała osada Oleśniak. Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu podaje:
W 1870 r. w parafii Gołąb odnotowano wieś Oleśniak. Notowano ją ponadto w 1899 r. Brakuje jej w spisach z XX w. Jedynie na mapie pow. puławskiego z 1953 r. obok Gołębia zaznaczono las Oleśniak, zaś w 1971 r. odnotowano w tej wsi łąki Oleśniak (UN 118 17). Osada istniejąca w XIX w. musiała więc zaginąć niedługo po założeniu albo została wchłonięta przez Gołąb.
Fragment mapy z 1937 przedstawiający okolice Gołębia z osadą Oleśniak, źródło grafiki tu.
Gąsiorków, Gronki, Kamelanka, Kudłów, Oleśniak to wsie zapomniane, istnieje bardzo niewiele informacji na ich temat, trudno powiedzieć, ile liczyły domostw i mieszkańców oraz kiedy dokładnie przestały istnieć.
Jedyne ślady, jakie zostały po tych osadach, to zapis na dawnej mapie i kilka zdań w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich.
Opracowała Małgorzata Daniłko
Bibliografia:
- Halina Osiak, A tam szumi tylko las. Dzieje przesiedlonej wsi Bonów, wydawca Towarzystwo Przyjaciół Gołębia, 2014.
- Stefan Wojciechowski, Osady zaginione i o zmienionych nazwach historycznego województwa lubelskiego, Warszawa 1986.
- Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1880-1914, http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/, [dostęp: 17.01.2017].
- Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, http://www.slownik.ihpan.edu.pl, [dostęp: 17.01.2017].